Vi gör allt lite bättre Allt från lagring till låga
Tjänster
Projektering Vi kombinerar kundens önskemål med tekniska lösningar framtagna med över 40 års erfarenhet i gasolbranschen. Vi tar fram kostnadsfria offerter på om- och tillbyggnader av befintliga anläggningar. När vi projekterar nya anläggningar använder vi SGA 2013 och EGN 14 som normer.
Installation med egna licenssvetsare Vi installerar energigasanläggningar snabbt och säkert med hjälp av våra rutinerade montörer. Att de enbart jobbar med energigasanläggningar borgar för hög kvalitet och noggrannhet. Montörerna har specialinredda bilar för utrustningen som detta kräver.
Som tillverkningskontroll utför vi tryckprovning med gas och samtliga våra montörer och tekniker har den kompetensen.
Service med erfarna servicetekniker Vi utför servicebesiktningar i förebyggande syfte men även akutservice med mycket hög servicegrad. Vårt koncept med kontrakterad säkerhets- & servicebesiktning är mycket efterfrågat.
Våra servicetekniker har välutrustade bilar för att alltid kunna ha rätt material med ut till kunderna.
På vår verkstad tryckprovar vi säkerhetsventiler och renoverar utrustning som kräver lite större noggrannhet än vad som är optimalt ute på fältet.
Utbildning Vi utför skräddarsydda, kompetenshöjande utbildningar för produktions- och underhållspersonal.
Inriktningen är teknisk och går in i detalj hur anläggningen fungerar. Utbildningarna sker på plats hos kunden med utbildningsmaterial som är producerat med kundens egen anläggning som referens och underlag.
Dokumentation Vi hjälper även energigasanvändare att ta fram handböcker, beredskapsplaner, riskanalyser, klassningsplaner och liknande dokument. Vid behov hjälper vi även till med myndighetskontakter, kontakter med räddningstjänst och liknande.
Materialförsäljning Vår försäljningsverksamhet omfattar förutom hela installationer idag mycket materialförsäljning. Cisterner, förångare, tryckregulatorer, brännare, ventiler, mätare, styr- och reglerutrustning – det mesta som kan tänkas behövas för våra kunders energigasanläggningar. Vårt nätverk för att hitta rätt utrustning är stort och det är sällan som vi behöver tacka nej till en förfrågan.
Auktorisationer och liknande tillstånd • Av Svenska Gasföreningen auktoriserat som gasinstallationsföretag.
• Av SWEDAC Ackrediterat företag för att få utföra tryckprovning med gas.
• Behörig installationsledare för naturgasinstallationer.
• Behörighet att tigsvetsa rör.
• Behörighet att svetsa PE-rör.
Produkter
Referenser
Kontakt
Mats Billberger - VD, ägare 070-7831383 mats@gasteknik.se
Hans Billberger - Projektingenjör 0704-917111 hansb@gasteknik.se
Hans Metsänperä - Teknisk chef, ägare 070-6454758 hans@gasteknik.se
Malin Hallqvist - Administration, löner 070-7876162 malin@gasteknik.se
Jan Zennertun - Projektingenjör 070-6811302 janz@gasteknik.se
Claes Inge Viking - Montör 0760-208090 viking@gasteknik.se
Kari Raatikainen - Montör 070-2882845 kari@gasteknik.se
Robert Södersten - Montör 070-5508920 rob1@gasteknik.se
Kim Mathsson - Servicetekniker 070-9121818 kim@gasteknik.se
Dan Bergström Åhlander - Servicetekniker 073-7825589 dan@gasteknik.se
Ann Lange Nygren - Administration, order 08-7542006, 070-5659651 ann@gasteknik.se
Walter Bengtson - Projektingenjör, brännarsystem 070-5659650 walter@gasteknik.se
Johan Ung - Teknisk säljare, brännarsystem 070-4434909 johan@gasteknik.se
Adress: Bettorpsgatan 10 Postnummer: 703 69 Örebro Telefon: +46 19 26 13 26 E-post: info@gasteknik.se
Adress: Roterbergsvägen 9 Postnummer: 192 78 Sollentuna Telefon: +46 8 754 20 06 E-post: info@gasteknik.se